Často kladené otázky


Všeobecné

Co je chlazení odpařováním?

Adiabatické chlazení je efektivní způsob chlazení a je založeno na chlazení vzduchu odpařováním vody. Ne nadarmo se tomuto způsobu chlazení říká také chlazení odpařovací. Energie potřebná k odpařování je odebírána ze vzduchu, který jej v důsledku ochlazuje. Tento princip se v přírodě vyskytuje často a v dávné minulosti byl uplatňován i lidmi.

Existují dva způsoby chlazení odpařováním: přímé nebo nepřímé. U obou metod se vzduch ochlazuje odpařováním vody. Výchozím bodem je, že pro chlazení o výkonu 0,7 kW je potřeba asi 1 litr vody za hodinu. Tento způsob chlazení funguje efektivněji při zvýšení venkovní teploty. Například při venkovní teplotě vyšší než 30 O C se vnitřní klima ochladí o 10 O C nebo více.

Přímé odpařovací chlazení
Při přímém adiabatickém chlazení je ochlazovaný vzduch (obvykle venkovní vzduch) nasáván přes obal nasycený vodou. Tento obal je vyroben z materiálu, který může obsahovat hodně vody, jako je celulóza nebo papír. Toto balení je udržováno vlhké.

Na obalu se část vody v proudu přiváděného vzduchu odpaří. Díky tomu je vlhčí a v důsledku toho klesá teplota vzduchu. Odpor vzduchu sekce přímého adiabatického chlazení je prakticky nulový, takže do přívodního ventilátoru není potřeba dodávat téměř žádnou energii navíc. V důsledku toho je také omezená spotřeba energie. Například pouze 1 kW energie je potřeba k vytvoření 10 000 m 3 /h k chlazení. Díky tomu je vzduch vlhčí.

Nepřímé chlazení odpařováním
V nepřímých systémech vzduch ochlazený odpařováním nevstupuje přímo do místnosti, ale chlad se přes výměník tepla přenáší do jiného proudu vzduchu. Tento složitější princip se volí v případě, že výsledná relativní vlhkost v místnosti není příjemná.

Nepřímé adiabatické chlazení tedy pracuje se dvěma proudy vzduchu, a to se zvlhčeným zpětným vzduchem a přiváděným vzduchem určeným k chlazení. Vratný vzduch se zvlhčuje a prochází výměníkem tepla, kde předává svůj chlad do výměníku tepla a je pak odváděn ven. Ve výměníku tepla může přiváděný vzduch (venkovní vzduch) absorbovat chlad, aniž by se sám navlhčil, a následně ochlazovat klimatizovanou místnost.

Jaké jsou výhody zvlhčování?

Zdravé vnitřní klima díky dobré relativní vlhkosti

Vlhkost v domě má velký vliv na vnitřní klima a na naše zdraví. V chladnějším počasí je větší pravděpodobnost nízké vlhkosti. Často si toho všimnete na suchém vzduchu v domě, který může způsobit zdravotní problémy, jako je suchá kůže nebo hrdlo, ale také praskliny a praskliny v dřevěném nábytku, podlahách a rámech. Jak poznáte, že máte doma nízkou vlhkost a co s tím můžete dělat?

Co je vlhkost?

V první řadě je dobré vědět, jaká vlhkost přesně je. Často mluvíme o relativní vlhkosti. Toto procento udává množství vodní páry ve vzduchu ve vztahu k maximálnímu množství vodní páry při daném tlaku a teplotě vzduchu. Uveďme příklad: pokud je relativní vlhkost 50 procent, vzduch obsahuje polovinu maximálního množství vodní páry.

Kdy je vlhkost příliš nízká?

Obecně můžete tato procenta použít ke kontrole vlhkosti ve vaší oblasti.

  • Vysoká : 60 procent nebo vyšší
  • Normální : 40 až 60 procent
  • Nízká : méně než 40 procent

Zejména v zimních měsících jsou domy citlivé na nízkou vlhkost. Když se ochladí, je topení v mnoha domácnostech vyšší. Aktivní větrání navíc přispívá k urychlení procesu sušení.

Jaké jsou důsledky nízké vlhkosti?

Nízká vlhkost způsobuje suchý vzduch v domě. Často si můžete všimnout tohoto:

  • Suché oči, hrdlo nebo nos
  • Bolest nebo podrážděné hrdlo
  • dráždivý kašel
  • rozpraskané rty
  • Bolest hlavy
  • Problémy s koncentrací
  • Suchá nebo šupinatá kůže
  • Více trpí respiračními chorobami, jako je astma a respirační alergie
  • Statická elektřina

V suchém vzduchu mohou viry přežít ještě déle, takže je pravděpodobnější, že onemocníte. Nízká vlhkost neovlivňuje jen naše zdraví, ale také dřevěný nábytek, okenní rámy a podlahy. Například parkety mohou vlivem suchého vzduchu praskat nebo se smršťovat. Dokonce i hudební nástroje, jako je klavír a kytara.

Co dělat s nízkou vlhkostí?

Nejúčinnějším řešením proti suchému vzduchu díky nízké vlhkosti je zvlhčovač vzduchu . Díky tomu můžete snadno udržovat vlhkost v interiéru na správné úrovni.

Automatické a bezpečné zvlhčování? Řešením je zvlhčovač vzduchu HomeEvap. Přímo napojeno na potrubí ventilačního systému s rekuperací tepla a ovládáno ovládacím panelem. Vybaveno legionelovým filtrem pro zajištění bezpečného provozu. Žádné riziko vlhkosti v kanálech kvůli omezení vlhkosti senzorem.

Význam větrání v prostorách a Covid.

Dobré větrání je nezbytné pro zdravé a příjemné vnitřní klima. Větrání je 24hodinová výměna vnitřního vzduchu s čerstvým venkovním vzduchem (výměna vzduchu). Čerstvý venkovní vzduch vždy nahradí část vzduchu v domě, který je znečištěný například jemným prachem a vlhkostí. Větrání také pomáhá omezit přenos respiračních infekcí.

Větrat můžete různými způsoby. Otevřením pootevřených oken, mřížkami nebo prasklinami nebo mechanickými ventilačními systémy. Větrání je také forma větrání. Můžete to udělat například tak, že otevřete okna a dveře dokořán proti sobě na 10 až 15 minut. Například po vaření, sprchování nebo poté, co bylo několik lidí spolu v místnosti. Vpustíte dovnitř hodně čerstvého vzduchu najednou.

Zdroj: RIVM

Vlhkost a Covid

Dobrá rovnováha vnitřní vlhkosti může pomoci snížit pravděpodobnost šíření COVID-19. Zejména ve (velmi) chladných dnech v zimě může být v domě velmi sucho. Vlhkost se snažte udržovat mezi 40-60% (to můžete změřit vlhkoměrem a umí to měřit i některé termostaty). Mnoho rostlin v domě může pomoci udržet dobrou vlhkost. Na trhu je mnoho zvlhčovačů vzduchu. Pečlivě prozkoumejte, která z nich platí právě pro vás. Většinu zvlhčovačů je třeba doplňovat ručně a pro požadovaný výsledek jich budete potřebovat několik. Zvlhčovače HomEvap pracují automaticky, jsou namontovány na ventilačním systému nebo zabudovány například do skladu.


Zvlhčování

Co je adiabatické zvlhčování

Suchý vzduch proudí zvlhčovačem HRV skrz matrici ze skleněných vláken absorbující vodu a absorbuje vodní páru z vlhkého povrchu. To snižuje teplotu a zvyšuje relativní vlhkost. Od tohoto okamžiku probíhá adiabatické zvlhčování. Tento proces je velmi efektivní a spotřebovává nejméně energie ze všech zvlhčovačů.

Jaké jsou výhody zvlhčování?

Zlepšete pohodlí a vnitřní klima ve svém domě nebo kanceláři výběrem našich zvlhčovačů. Naše zvlhčovače jsou účinné a zabraňují následujícím problémům:

  • štípou oči
  • podrážděný nos
  • Statická elektřina
  • Vrzající podlahy
  • Rychlé padělání nástrojů

Poznáváte některý z výše uvedených aspektů? Pak určitě doporučujeme objednat si zvlhčovač.

Můj dům je velmi suchý, jaké je řešení?

HomEvap je řešením pro příliš suchý vzduch ve vaší domácnosti. V sekci použití a přínosy si můžete přečíst, jaké jsou výhody. V sekci zvlhčování pak můžete určit, který typ je pro vás ten pravý.

Ke kterému HRV lze připojit HomeEvap?

Zvlhčovač HomEvap lze připojit k libovolné VZT s maximálním objemem vzduchu 600 m3/h.

Hrozí legionella?

Zvlhčovač HomEvap je vybaven certifikovaným legionelovým filtrem, díky kterému je voda před odpařením legionelní bezpečná.

Zvýší se hodně moje spotřeba energie a vody?

Spotřeba vody je maximálně 5 l/h. Když používáte HomEvap 24 hodin denně po dobu 4 měsíců, spotřeba vody je 14 m3 ročně. 

Při chlazení je maximální spotřeba elektrické energie 10 wattů za hodinu provozu. Při zvlhčování závisí na nastavené výstupní teplotě, nastavené hodnotě na ovládacím panelu a účinnosti výměníku. Odhaduje se, že během průměrné zimy bude ohřívač pracovat přibližně 200 hodin plného zatížení. 900wx200h = 180kWh. Tato spotřeba energie je i u samostatných zvlhčovačů, ale o 75 % nižší než u parních zvlhčovačů na elektrické napájení.

Musí být HomeEvap vyplněn ručně?

HomeEvap je připojen k přívodu vody, a proto se automaticky plní.

Jak často musí být HomEvap servisován?

To závisí na typu vody, kterou máte. U tvrdé vody doporučujeme nainstalovat na přívod vody filtr reverzní osmózy. Je vhodné nechat instalatéra jednou ročně provést kontrolu. Při běžném používání a správné instalaci by měla být matrice vyměněna jednou za dva roky. Na nekvalitní vodu doporučujeme nanofiltr.

Zobrazuje se mi na displeji ovládacího panelu text s vykřičníkem?

Vezměte si příručku z ovládacího panelu. Na straně 3 je přehled zpráv a akce, která musí být provedena. Pokud již nemáte příručku, lze ji také stáhnout z webových stránek v rámci podpory.


Chlazení

Co je odpařovací chlazení

diabatické chlazení je proces založený na odpařování vlhkosti. V důsledku toho se ze vzduchu odebírá energie a teplota klesá. HomeEvap využívá tento proces k nepřímému chlazení velmi energeticky účinným a udržitelným způsobem. Díky tomu se v létě nezvyšuje vlhkost v místnosti

Ke kterému HRV lze připojit HomeEvap?

Chladič HomEvap lze připojit k jakékoli rekuperační jednotce s maximálním objemem vzduchu 800 m3/h.

Hrozí legionella?

Neprodukují se žádné aerosoly (velmi malé suspendované kapičky), takže nehrozí legionela. Necirkuluje ani voda.

Zvýší se hodně moje spotřeba energie a vody?

Spotřeba vody je maximálně 5 l/h. Když používáte HomEvap 24 hodin denně po dobu 4 měsíců, spotřeba vody je 14 m3 ročně. 

Při chlazení je maximální spotřeba elektrické energie 10 wattů za hodinu provozu.

Musí být HomEvap vyplněn ručně?

HomeEvap je připojen k přívodu vody, a proto se automaticky plní.

Jak často musí být HomeEvap servisován?

To závisí na typu vody, kterou máte. U tvrdé vody doporučujeme nainstalovat na přívod vody filtr reverzní osmózy. Je vhodné nechat instalatéra jednou ročně provést kontrolu. Při běžném používání a správné instalaci by měla být matrice vyměněna jednou za dva roky. Na nekvalitní vodu doporučujeme nanofiltr.